Хмарні технології у дитячих садочках

Друк PDF

Інноваційна діяльність у дитячому садочку спрямована на покращення здатності педагогічної системи досягати більш якісних результатів освіти. Нові освітні програми та системи покликані забезпечити варіативність навчально-виховного процесу, орієнтованого на індивідуальність дитини і запити її сім'ї.

 

к.пед.н. С.Г. Литвинова, керівник Всеукраїнського проекту "Хмарні сервіси в освіті"

Впровадження інновацій вимагає від усіх учасників навчального процесу змін і оновлень в організації методичної та управлінської роботи садочка. Особливої уваги вимагає професійна та інформаційно-комунікаційна компетентності, в основі яких лежить особистісний та професійний розвиток вихователів і керівників.

У законі України «Про дошкільну освіту» вказано на модернізацію першої ланки освіти - вдосконалення її змісту, гуманізацію цілей та принципів, осучаснення навчально-виховних технологій, приведення їх у відповідність із вимогами мережного суспільства. Серед основних шляхів інноваційного розвитку дитячих садочків є впровадження у навчально-виховний процес хмарних технологій навчання та управління. На сучасному етапі відбувається оновлення управлінського компоненту, здійснюється перехід до електронного урядування.

Відпрацювання інноваційних моделей управління дитячими садочками розпочалося з підключення до мережі Інтернет. Це дало можливість керівникам дошкільних навчальних закладів використовувати хмарні технології, які стали доступнішими для освітян, що обумовлено низкою факторів: пропускна спроможність мережного обладнання постійно підвищується (садочки підключено за технологією ADSL із пропускною спроможністю 5Мбіт/с), розвивається апаратна віртуалізація, що сприяє підвищенню продуктивності хмарних технологій; спостерігається зниження енергоспоживання апаратного забезпечення.

Хмарні технології (cloud technologies) - це новий сервіс, основне завдання якого полягає у віддаленому використанні засобів обробки та зберігання даних. За класифікацією ЮНЕСКО розрізняють три основні види хмарних технологій: інфраструктура як послуга, платформа як послуга та програмне забезпечення як послуга.

У дошкільних навчальних закладах Оболонського району міста Києва (пілотний район) за допомогою хмарних технологій реалізовано систему електронної реєстрації та управління  дошкільним навчальним закладом.

У співпраці з компаніями Майкрософт Україна, Фонду «Відродження» та технічної реалізації компанії «Альфа Тім» було створено приватну хмару  - це безпечна ІТ-інфраструктура, контрольована і експлуатована в інтересах однієї організації (Головного управління освіти і науки міста Києва). Організація керує приватною хмарою самостійно але має можливість доручити це завдання зовнішньому підряднику.

Портал «Електронна система запису до ДНЗ» був створений з метою отримання зручного інформаційного ресурсу, на якому консолідовано інформацію щодо місцезнаходження та специфіки освітніх послуг всіх дошкільних навчальних закладів (ДНЗ) міста Києва, а також на основі цього ресурсу запровадити систему, яка дає можливість батькам - мешканцям міста, записувати своїх дітей для вступу в дошкільні навчальні заклади за допомогою мережі Інтернет. За допомогою хмарних технологій батьки маленьких киян здійснюють реєстрацію дитини до дитячого садка через портал www.dnz.kiev.ua (технологія платформа як послуга).

На порталі можна здійснювати пошук потрібного або «найзручнішого» садочка, переглянути  інтегровану геоінформаційну систему «Яндекс Карти» з даними про усі садочки міста Києва, подивитися коротку довідку про потрібний садочок, а вже потім подати заявку на реєстрацію.

Для батьків і керівників  хмара   невидима,  портал доступний 24 години на добу, сім днів на тиждень. Основною вимогою є доступ до мережі Інтернет з доступного батькам і керівникам пристрою: комп'ютера, мобільного телефону, планшету тощо. Запис до дитячого садочка проводиться у три етапи.

Перший етап: батьки або керівник садочка подає заявку з порталу www.dnz.kiev.ua. На порталі достатньо ввести ім'я та прізвище дитини, дату народження, номер свідоцтва про народження, вибрати п'ять садочків і дані про дитину автоматично потрапляють до загальної бази міста для подальшої реєстрації.

Другий етап (для батьків, які самостійно здійснили подачу заявки): перевірка первинних документів (паспорт батька або матері дитини, свідоцтво про народження);

Третій етап: запис до єдиної черги по місту Києву. Протягом двох тижнів батькам має зателефонувати керівник садочка і запропонувати вільне  місце у групі, відповідно до віку дитини. Батькам залишається принести оригінали документів для підтвердження пільг, перевірки довідок про щеплення і висновку про можливість відвідування дитячого садочка дитиною. Масову щорічну реєстрацію планується проводити у червні місяці; із загальної черги керівники дитячих установ, відповідно до загального списку, набирають вікові групи до садочка, а протягом року - тільки на вільні місця.

Служба Майкрософт Office 365 базується на інструментах побудови корпоративних сайтів, впровадження служб і систем електронного документообігу - Microsoft SharePoint. Це дало можливість визначити основні структурні компоненти системи: ведення базового документообігу, створення веб-сторінок, збору первинної інформації, відображення поточних статистичних даних, формування внутрішнього банку даних.

Важливе питання щодо розмежування прав доступу було вирішено наступним чином, керівники дошкільних установ можуть редагувати списки дітей, вводити нових та коригувати існуючі списки вихователів. Отже, керівник може бачити і працювати виключного зі своїми списками. Для спільного доступу система надає загальну інформацію: кількість дітей у розрізі садочків, розподіл за віковими групами, візитні картки садочків.

Крім реєстрації та відстеження наповнення груп, керівники отримали технологію управління «електронним дитячим садочком». Керівник дошкільного навчального закладу стає ключовою фігурою в здійсненні електронного урядування установою. Тому модернізація управлінського компоненту ставить вимоги до ІКТ-компетентності керівників дошкільних установ, залучення до управлінських процесів широкого загалу батьків та громадських організацій, створення новим моделей науково-методичної роботи та підвищення статусу керівника.

За допомогою програми Майкрософт Office 365 керівники мають можливість здійснювати поточне і перспективне планування в режимі «Календар», вести електронний документообіг; зберігати у хмарі шаблони документів, наказів, розпоряджень, актів, які доступні будь-де і будь-коли; з'явилася можливість формувати сховища електронних методичних і навчальних матеріалів (відео, аудіо).

Керівники дошкільних навчальних закладів за допомогою програми Мicrosoft Lync (онлайн-комунікація) можуть легко взаємодіяти та співпрацювати на своєму робочому місці, а саме проводити наради, он-лайн конференції, отримати методичну допомогу або консультацію спеціалістів інших інстанцій, брати участь у відео конференціях.

Корпоративна пошта створює умови для швидкої взаємодії садочок - районне управління освітою - головне управління освіти або садочок - батьки та ін.

Підключення дошкільних навчальних закладів до мережі Інтернет, створило умови для пошуку, обробки даних, необхідних для діяльності дошкільних установ та забезпечення навчально-виховного процесу.

Комунікація між директорами дошкільних навчальних закладів може здійснювати засобами спільної роботи над документами.

Документи спільного використання - статичні проміжні звіти, наприклад, кількість відсутніх дітей у розрізі груп або кількість дітей на карантині.

Документи-шаблони - документи, що вимагають дотримання єдиної структури, наприклад, звіти щодо стосуються харчування, облік пільгових категорій тощо.

Для ознайомлення  - різноманітна інформація з навчальної і виховної роботи, наприклад, інформація для керівників щодо організації екскурсій, конкурсів, відвідування театрів, дитячих вистав тощо.

До виконання - документи, які вимагають опрацювання або доведення інформації до батьків та співробітників.

Методисти районних управлінь освіти можуть отримувати консолідовані дані про кількість дітей, що відвідують садочки протягом 10 хв. У разі суттєвої зміни кількості дітей, що відвідують садочок, можна оцінити стан захворюваності і передбачити піки епідеміологічного стану як районі, так і по місту.

До особливостей даної електронної системи треба віднести унеможливлення створення зовнішнього сайту дитячого садочка - відсутні технологічні можливості. Батьки можуть отримати тільки статистичні дані про садочок у яких вказано кількість груп, спеціалізація, кількість місць за проектним планом, рік побудови, рік атестації закладу, додаткові освітні послуги, наявність басейну, спортивного залу тощо.

Сьогодні ми маємо віртуальну спільноту керівників (методистів) дошкільних навчальних закладів, які використовують інформаційно-комунікаційні технології в управлінській діяльності засобами хмарних технологій. Такий потужний інструмент дає можливість співпрацювати у системі, навчатися і вчити інших, ділитися досвідом з колегами, використовувати електронну бібліотеку, медіатеку, інтерактивні навчальні матеріали, вебінари.

Система «Електронна реєстрація до садка» знаходиться на стадії активного використання керівниками дитячих садочків і батьками, після її наповнення, буде значно легше нарощувати її функціональні можливості.

Cвітлана Литвинова

 

School

Шановні жителі Оболонського району!

Працівниками психологічної служби системи освіти і консультантами психолого-медико-педагогічної консультації створено на базі методичного центру практичної психології та соціальної роботи управління освіти Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації  пункт психологічної допомоги для дітей та їх батьків, вчителів, мешканців району. Консультації надаються безкоштовно! Адреса: м. Київ, Лайоша Гавро, 11-А, к.110-Б. 

Консультації надаються щодня (з понеділка по п'ятницю) з 10.00 до 18.00 Телефон: 426-57-39 (попередній запис обов'язковий!)

ДНІ ПРИЙОМУ В  УПРАВЛІННІ ОСВІТИ ОБОЛОНСЬКОЇ РАЙОННОЇ В МІСТІ КИЄВІ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ:  ВІВТОРОК  з  16-00   до   18-00

        school
1stgrade
 
 
intelgalaxy kodu 1 2  microsoft logo-dnu_iitzo5-800
intel_banner_150x60 e-data unesco 188x80_pedrpesacom_banner_dots abc umo
kman kievmap patriot kievchild 1stgrade  -itzn
facebookdon s_n director main_image_1 itea pto_logo1
children kpdu_logo1 onland tutor1 osvita_org_ua